www.Rejtan.EU

Ponieważ dostaję wiele pytań w stylu, w jaki sposób zostać kierowcą zawodowym C+E, jak znaleźć pracę i czy jest trudno czy łatwo, postanowiłem napisać i opisać swoje spostrzeżenia. Pragnę jednocześnie powiedzieć, że są to moje subiektywne myśli i obserwacje; Twoje obserwacje mogą być inne. Nie sugeruję również aby traktować ten wpis jako "instrukcję" na zostanie kierowcą pojazdu po prawej stronie.

Po tych krótkich wyjaśnieniach - zapraszam do lektury.

Jak to było u mnie?

Do UK przyjechałem z początkiem roku 2019 (luty bodajże). Po otrzymaniu daty rozmowy w JobCentre Plus, którą musiałem odbyć aby uzyskać numer NIN (National Insurance Nubmer). Dopiero po tym momencie możesz tak naprawdę rozpocząć proces poszukiwania pracy. Wcześniej - jest to nie tyle niemożliwe, co bardzo utrudnione. Po odbyciu tej rozmowy rozpocząłem proces poszukiwania pracy. Jedna rozmowa i jazda na oczyszczarce ulic (aby zdobyć doświadczenie w jeździe w UK), jedna jazda testowa na cementowozie i ostatecznie jazda testowa w mojej obecnej firmie. Chyba byli związani jakimiś terminami, bo robotę ostatecznie dostałem, choć pod pewnymi warunkami. Miałem przejść szkolenie pod okiem innego kierowcy, który to obserwował jak to mi idzie z wszystkimi manewrami etc. I od marca 2019 jeżdżę już w tej firmie.

Natomiast co musisz wiedzieć.

Dobrze mieć kogoś, kto Cię przenocuje przez tydzień lub miesiąc. A najlepiej w Twoim imieniu zarejestruje Ci rozmowę w JobCentre. Dzięki temu oszczędzisz sobie oczekiwania na półgodzinną rozmowę przez miesiąc lub nawet dłużej (w zależności od regionu). Jeżeli masz wystarczającą ilość gotówki możesz wynająć pokój/mieszkanie i oczekiwać na spotkanie; ale przez ten czas musisz płacić za "metę" i jedzenie. Jeżeli pójdziesz do sklepu i zobaczysz 10 PLN (po przeliczeniu) za 2l butelkę Coli, wówczas możesz trochę zwątpić. Jednak, większość z nas ma tu "kogoś" kto może pomóc postawić pierwsze kroki.

W międzyczasie możesz również wymienić prawo jazdy oraz kartę kierowcy na tutejsze. Jednak nie musisz. Wiele firm dopuszcza posiadanie zarejestrowanego europejskiego prawa jazdy (klik). Jeżeli planujesz osiąść w UK przez jakiś okres czasu - polecam opcję wymiany prawka. Jeżeli zaś planujesz tu pobyć chwilę - rejestracja jest dla Ciebie.

Następnie możesz zacząć szukać pracy. W pierwszej kolejności polecam obserwować witryny dużych firm: Wincanton, Eddie Stobart, Turners, Maritime, Culina czy innych jak DHL, YODEL, UPS, GIST czy inne XPO, jednak, jeżeli planujesz wybrać się w konkretny region UK, sprawdź jakie ciężarówki znajdują się w Twojej okolicy. I pójdź bezpośrednio na bazę danej firmy, zostawiając tam namiary na siebie i/lub przejdź test z jazdy.

Ze swojego doświadczenia wiem, że na moment szukania przyda Ci się coś, czym będziesz mógł się poruszać. Ceny komunikacji publicznej w UK są duże, jeżeli planujesz kilka wypadów w ciągu tygodnia, Twoje oszczędności mogą bardzo szybko "wyparować". I choć relatywnie łatwo poruszać się komunikacją zbiorową po UK, proponuję Ci albo nabycie jakiegoś małego wozidełka, albo ściągnięcie sobie auta z Polski. Tylko musisz spełnić jeden warunek. Nie możesz samochodem tym przebywać dłużej niż pół roku; tj możesz tu go mieć nawet i 5 lat, ale pół roku możesz legalnie jeździć po ulicach. Później musisz albo auto wywieźć poza UK na okres przynajmniej pół roku. Liczą się: same auto i posiadane tablice (są skanowane podczas wjazdu). Nie wiem, jak będzie sprawa wyglądała po wyjściu UK z EU w 2021, ale na dzień dzisiejszy jeżeli auto znajduje się na drodze - nie może tu być dłużej niż pół roku. Dura lex, sed lex. Na parkingu zamkniętym może stać i 5 lat, ale po tym czasie musisz udowodnić, że jedziesz nim na prom. Właśnie w tym momencie. Czyli kierujesz się w stronę portu, masz kupiony bilet na ten samochód gdzieś w aplikacji.

Angielski numer telefonu. Nie, nikt nie zadzwoni do Ciebie na Twój numer telefonu z Polski. Nawet nie masz co go podawać. W dowolnym sklepie zaopatrz się w pierwszą lepszą kartę dowolnej sieci (koszt samej karty w sklepie poniżej 1 funta). Ja osobiście "ogarnąłem" sobie angielski numer będąc jeszcze w Polsce w sieci GiffGaff (link). Korzystam z ich oferty, ale przeniosłem sobie numer z innej sieci (jest łatwiejszy do zapamiętania - a będziesz go musiał podawać często). W większości sklepów znajdziesz sporo "fajnych" numerów na kartach startowych. Tylko podpowiadam :)

Z reguły firmy angielskie "nie lubią" kierowców z Kontynentu, z uwagi za (w ich mniemaniu) brak umiejętności jazdy po lewej stronie drogi. Jednak, z mojego doświadczenia, po kilku zakrętach, już człowiek przestawia się na normalną jazdę. Liczy się u nich również czas, w którym masz prawo jazdy. Teoretycznie, im dłużej tym lepiej; jednak jazda po UK różni się sporo od jazdy po EU; i nie mam tutaj na myśli wyłącznie strony jezdni.

Więcej już wkrótce/